HEYAMOLA YAYINLARI 11. YILINDA

2005 yılı, Mayıs ayında ATT Ltd. Şti. bünyesinde, Türk yayıncılık yaşamına taze bir soluk katan Heyamola Yayınları 14. Yılını kutluyor. Alanını ulusal ve uluslararası edebiyat, sanat, tarih, kent ve halk kültürü araştırmaları olarak belirleyen Heyamola, bu alanlarda kitap dizileri yayınlamakta, süreli dergisi Roman Kahramanları ile yeni alanlar açmaktadır.

Heyamola, 2005 Mayısında son yüz yılımızın en önemli yazarlarından olan Hasan İzzettin Dinamo’nun iki kitabıyla yola çıktı: Savaş ve Açlar ve Öksüz Musa. Bağımsızlık Savaşı’nı Karadeniz cephesinden en iyi anlatan romanlar ve en değerli eserlerdi onlar.

Heyamola Çocuk Yayınlarıyla 2007-2008 yılı eğitim-öğretim yılı için Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

Proje kapsamında yayınlanan kitaplarımız Türkçe ve İngilizce (çift dilli)’’dir. Seçkin yazarlarımız tarafından mükemmel Türkçe ile yazılan öyküler, daha sonra anadili İngilizce olan bir ekip tarafından çevirileri yapıldı.

Heyamola Yayınları daha çok yayın projeleri üretmeyi tercih etti. Mesela İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansına sunduğumuz “İstanbulum” projesi destek gördü ve tüm İstanbul semtlerini yazdırmaya yönelik girişimi başlatmış oldu. Sonunda 80 kitap, yine seksen yazar tarafından kaleme alınarak yayınlandı. Gerçekleştirdiğimiz bu dizi toplam 2.500 proje içerisinde akılda kalan ilk beş projeden biri olarak seçildi. Sonrasında kendi olanaklarımızla “İzmirim” adlı projeyi gerçekleştirdik ve 45 kitap yayınladık. Trabzon’un 22 semti, yine yirmi iki yazar tarafından kaleme alındı ve kitaplar yayınlandı. Yine devamında Kayseri projesi 30 semt ve otuz yazarla gerçekleştirildi. Son olarak 12 Adana kitabı yayınlanarak dizi genişletildi.

Kentler dizisi altında da şimdiye kadar 25 monografik kitap yayınladı Heyamola. Bu dizilerdeki amacımız şuydu; kentlerimiz hızla fiziksel ve sosyal değişime uğruyor ve yaşanılanlar kaydedilmediği için hızla unutuluyor. Buradan yola çıkarak o kentlerde ve semtlerde doğan yazarlara kendi yaşamlarından yola çıkarak, bir bakıma kendi ve kentinin özgeçmişini kaleme almalarını talep ediyoruz. Ve sonuçta ortaya çok başarılı kitaplar çıkıyor ve paha biçilmez bir arşiv oluşuyor. Okurlarımız da bu dizilerin farkında ve çok olumlu dönüşler alıp, mutluluğumuzu paylaşıyoruz.

Heyamola olarak projeler dışında edebiyat, araştırma ve tarih kitapları da yayınladık. Alanında oldukça ciddiye alınan çeviri kitaplar okura sunuldu. Web sitemiz incelendiğinde pek çok kitabımızın kültür tarihimize eşsiz katkılar sunduğu görülebilir.

Yayınevi olarak edebiyata özel bir yer ayırmayı sürdürüyoruz. Roman Kahramanları Dergisi, alanında oldukça iddialı bir konuma geldi. 28. Sayısını hazırlamayı sürdürdüğümüz bu dergide şimdiye kadar Türk ve Dünya edebiyatının saygın eserleri olan 600’ün üstünde roman incelendi. Dergimizin üstlendiği bu görev, 2012 yılında “21 Aralık” tarihinin Dünya Roman Kahramanları Günü olarak ilan edilmesiyle taçlanmış oldu. Aynı yıl İstanbul’da oldukça görkemli bir açılışla 21 Aralık Edebiyat Festivalin’e dönüştü. 2013, 2014 ve 2015 yılında İstanbul’un yanı sıra Ankara, İzmir, Zonguldak ve Trabzon’da “21 Aralık” çeşitli etkinliklerle kutlandı. Şimdi Türkiye’nin dört bir yanında 21 Aralık’ta Roman Kahramanları Günü kutlamaları için etkinlikler hazırlanıyor ve bu edebiyat günü hızla yayılıyor.

Yayıncılıkta 14. Yılını 415 kitapla kutlayan Heyamola Türkiye’ye katkılarına devam etmeye söz veriyor.

Detaylı bilgi için Heyamola yayınları web sitesini ziyaret ediniz…