novel 7

“novelheroes” kahraman odaklı içeriklerin paylaşıldığı ansiklopedik bir sosyal ağdır. Bilgiyi üreten, tüketen ve paylaşan sosyal medya kullanıcılarının birlikte inşa edeceği novelheroes.com pek çok kategoride farklı bakış açıları arayanlar için özgün ve evrensel düzeyde ilham verici bir kaynaktır.

novelheroes hayal gücüne talip!

Günümüzde gelişmiş ülkeler Toplum 5.0 projesine geçmiş bulunuyor. Gelecekte yapay zekânın ulaşacağı son nokta henüz bilinmiyor. Robotlar hayatımızın her alanını doldurduğunda insanlar nasıl yaşıyor olacak? Bu ve benzeri sorular her geçen gün artıyor. Sorulara cevap veren bilim insanlarına, teknoloji devi şirketlerin vizyonerlerine göre insanlığın robotlar karşısında üstünlüğünü -en azından uzun bir süre daha- koruyacak iki özelliği var; duygular ve hayâl gücü. “novelheroes” kahramanları yaratan ve insanlığa armağan eden hayal gücüne talip!

“Kahraman” odaklı yapısıyla farkını gösteren bu yeni nesil interaktif ansiklopedinin amacı, geleceğe miras evrensel bir bellek inşa etmek. Dünyanın bilgisini, kurgusal ya da gerçek kahramanlar temelinde yeniden üretmek isteyen tüm sosyal medya kullanıcıları, çok dilli bu etkileyici külliyatı birlikte inşa etmeye davetli!

Kültür belleğimizi yaşatan ve genişleten kurgusal ya da gerçek tüm kahramanları buluşturarak disiplinler arası bilgiyi interaktif bir “corpus”a dönüştüren novelheroes, aynı zamanda üyelerin kendi profillerini, arşivlerini ve arkadaş gruplarını oluşturmasına imkân veren çok amaçlı bir sosyal medya platformudur. “Ansiklopedi” kategorik özgün bilgiyi, “Duvar” serbest kürsüyü kapsar.

novel reklamneden sosyal medya?

Çünkü sosyal medya, 20 yıl gibi kısa bir süre içinde interneti değiştiren en önemli olgu. Bu olgudan hareketle projemizi geliştirirken, Covid 19 Pandemi döneminde sosyal medyanın altın çağını yaşadığını hep birlikte gördük. İnsanlık, “izolasyon”u, kültürel ve sanatsal üretimleri on-line tükettiği, açık kaynaklardan bilgiye ulaştığı,  kişisel ilişkilerinde dijitalleşmenin zirveye ulaştığı bir şekilde yaşıyor. Sağlık, eğitim ve hizmet alanlarında çalışanların tarif edilemez çabaları bir yana, 2020 pandemisinin teknoloji kahramanları; internet ve cep telefonları diyebiliriz. Bu “online ilişkiler” devrinde “novelheroes” sosyal medyanın daha verimli ve bilgi odaklı kullanılmasını önemseyerek çıktığı yolda, emin adımlarla ilerliyor.

kahraman kim, kahraman ne?

İnsan, iletişim kurmaya başladığı andan itibaren hikâyeler anlatmaya başladı. O hikâyeler dilden dile, ülkeden ülkeye, kıtadan kıtaya yayıldı; değişti, evrildi, çoğaldı. Kadim dünyanın efsaneleri, destanları, masalları bugün hâlâ popüler kültür ürünlerinin ana kaynağı olarak yaşamaya devam ediyor, edecek. Çünkü insanlar hikâyeleri seviyor. novelheroes.com, söz konusu sürekliliği sağlayan, insanlığın ortak kültürel mirasını oluşturan kahramanları ve ana karakterleri merkezine aldı.

Klasik anlamda “kahraman”, ilhâm veren, hayat kurtaran ve koruyandır.  İnsanlık tarihi boyunca güçlünün karşısında zayıfın yanında yer alır, haksızlığa meydan okur, kötülüğe karşı mücadele eder. Çocukluk hayallerini süsleyen kahramanlar büyürken güç verir, gençliğe eşlik eder. Anti-kahramanlar da vardır; uyumsuz, dışlanmış, şanssız belki ama asla kötü değil. Bazı kahramanlar yetişkinlikte de yanındadır insanın, sonra gün gelir belki, gerçek, yaşayan, soluk alıp veren herhangi bir varlık, hayâli kahramanların yerine alır.

novelheroes, varlığını sürdürmek için çabalamanın, hayatı anlamlı hale getirmek için uğraşmanın da kahramanlık olduğuna inanır. Tanıdık, bildik, bizden birileri… Şehirde, sokakta, vapurda, trende, evde… çalışırken, rüya görürken, hayal kurarken, bir kitabın sayfalarında, bir tiyatro oyununda, şarkılarda, şiirlerde, filmlerde bizimle birlikte soluk alıp verir “kahramanlar”.

Her şeyin büyük bir hızla dönüştüğü günümüzde, klasik kahraman tanımlarımızdan farklı özellikte genç kahramanlar da tanıyoruz artık; yaşanabilir bir dünya için mücadele veren, dünyanın dört bir yanından çocuklar ve gençler.

Kahramanlarımız, tarihî veya hayâl ürünü figürler olabileceği gibi çevremizdeki bitkiler, hayvanlar ya da herhangi bir nesne olabilir. Gövdesinden yaprağına,  çiçeğinden meyvesine kadar kendisini şifa olsun diye sunan bir kestane ağacı da kahraman değil midir? Bir zeytin fidanı, uzak diyarlarda öten bir kuş, bir arı, bir kelebek… Bu bakış açısıyla novelheroes, ilgili tüm sosyal medya kullanıcılarını “kahramanlık”ı yeniden tanımlamaya davet ediyor. Çünkü her kahramanın anlatmaya ihtiyacı var ve insanlar dinlemek, paylaşmak ister.

Biz, hayaller ülkesini terk etmeyen yazar, yayıncı, editör, sinemacı, sanatçı, sosyal medya kullanıcısı bir grup insanız. Her üyemiz ve her yazarımız, özgün ve nitelikli bilgiyi kolayca ulaşılır hale getirmek için uğraşan birer kahraman.

biz kimiz?

Bizim gibi olanları arayanların sayısının az olmadığını biliyoruz. Sosyal medyanın gücünü kullanarak oluşturduğumuz “novelheroes”un, onu ortaya çıkaranlardan sonra da yaşayacak potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz. Çünkü kahramanlarımız gelecekte bize ilham vermeye ve cesaret aşılamaya devam edecek. Onları paylaştıkça çoğalacağız.

novelheroes’u birlikte inşa etmeye çağırdığımız tüm sosyal medya kullanıcıları gibi hepimiz kendi hayatlarımızın baş karakterleri / kahramanlarıyız aynı zamanda, ürettiğimiz ve yaşamımızı şekillendiren anlamların kahramanı!

“novelheroes”un ilham kaynağı Türkiye’de on yıldır yayınını sürdüren Roman Kahramanları dergisi. “Hepimiz birer roman kahramanıyız” sloganıyla yola çıkan dergide, yazarlarımızın edebiyat antropolojisi denemelerini yayımladık. Böylece 10 yıllık bir çalışma sonucunda yaklaşık 400 yazar ve 800 romandan 1000’i aşkın roman kahramanı ve karakterlerini ele aldık. Dergi okurlarının ve sosyal medya takipçilerinin desteğiyle, kahramanların roman dışındaki kültür sanat alanlarındaki yansımalarının peşine düştük ve “novelheroes” girişimi ortaya çıktı.

novelheroes, özellikle hedef kitlesindeki gençlerle canlı ve hızlı ilişki  kurabilmek için mobil (Android + IOS) uygulamalara sahip.

Daha fazla bilgi için www.novelheroes.com